Event 4

Overall results

  Name Club Time Points
1 Jessica Rhodes-Jones Beacon RCC 00:22:14 100
2 Fiona Prew Pro Vision Cycle Clothing 00:23:16 95
3= Ellie Cooper Racehub 00:23:23 90
3= Christine Bertram Phoenix Velo 00:23:23 90
5 Fay Barrington Team Cherwell 00:23:45 80
6 Susan Semple Born to Bike-Bridgtown Cycles 00:23:46 75
7 Laura Walker Team Bottrill 00:24:45 70
8 Denise Burrows  Wyre Forest CRC 00:25:03 65
9 Jen Doyle Royal Leamington Spa CC 00:25:18 60
10 Cath Fenn Coventry RC 00:25:55 55
11 Susanna O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 00:26:00 50
12 Corinna O'Connor Mike Vaughan Cycles 00:26:12 45
13 Sonya Tate Kenilworth Wh 00:26:22 40
14 April Lewis Born to Bike-Bridgtown Cycles 00:26:49 35
15 Moira Goodway Banbury Star CC 00:26:59 30
16 Trish McPherson Coalville Wh 00:27:51 25
17 Anna Wordsworth Coventry Triathletes 00:28:07 20
18 Tracey Hunt Mercia CC 00:28:21 15
19 Jane Carter Coventry Triathletes 00:33:58 10
20 Angela Hands Coventry Triathletes 00:34:55 5

Yellow jersey standings

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Total
Christine Bertram Phoenix Velo 92 100 79 90 282
Fay Barrington Team Cherwell 100 93   80 273
Denise Burrows Wyre Forest CRC   86 64 65 215
Laura Walker Team Bottrill   79 57 70 206
Fiona Prew Pro Vision Cycle Clothing     100 95 195
Ellie Cooper Racehub     93 90 183
Susan Semple Born to Bike-Bridgtown Cycles     86 75 161
Debbie Bradley Team Bottrill 85   71   156
Jessica Rhodes-Jones Beacon RCC       100 100

Green jersey standings

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Total
Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 77 64 50 50 191
Corinna O'Connor Mike Vaughan Cycles   43 36 45 124
Cath Fenn Coventry RC   50   55 105
Moira Goodway Banbury Star CC 62     30 92
Denise Shepherd Team Cherwell 69       69
Jennifer Doyle Royal Leamington Spa CC       60 60

White jersey standings

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Total
Sonya Tate Kenilworth Whs 31 57   40 128
April Lewis Born to Bike - Bridgtown Cycles   36 43 35 114
Dawn Hayman Coalville Whs 54 29 21   104
Trish McPherson Coalville Whs 23   29 25 77
Tracey Hunt Mercia CC 38 21   15 74
Annette Roberts Team Jewson MI Racing 46 14     60
Anna Wordsworth Coventry Triathletes     21 20 41

Polka dot jersey standings

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Total
Angela Hands Coventry Triathletes 15     5 20
Jane Carter Coventry Triathletes 8     10 18
Alice O'Neill Newcomers CC   7 7   14
Jacqui Smith Team Cherwell     8   8

Most improved senior

 

Name Club Event 2 Event 3 Event 4 Total
Susanna O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 50 100 60 210
Sonya Tate Kenilworth Wh 100   100 200
Denise Burrows Wyre Forest CRC     80 80
Ellie Cooper Racehub     40 40
Anna Wordsworth Coventry Triathletes     20 20

Most improved vet

Name Club Event 2 Event 3 Event 4 Total
Trish McPherson Coalville Whs   100 100 200
Christine Bertram Phoenix Velo 100 43 42 185
Corinna O'Connor Mike Vaughan Cycles   57 92 149
April Lewis Born to Bike-Bridgtown Cycles   86 50 136
Tracey  Hunt Mercia - Lloyds Cycles CC 60   75 135
Dawn Hayman Coalville Whs 40 71   111
Fay Barrington Team Cherwell 80   25 105
Laura Walker Team Bottrill   29 67 96
Jane Carter Coventry Triathletes     83 83
Cath Fenn Coventry RC     58 58
Annette Roberts Team Jewson - MI Racing 20     20
Angela Hands Coventry Triathletes     17 17
Debbie Bradley Team Bottrill   14   14
Susan Semple Born to Bike-Bridgtown Cycles     8 8