Event 6

Wyre Forest CRC 10mTT 

 

Overall results

Pos Name Club Time Points
1 Gemma Johnson Beacon RCC 00:23:38 100
2 Annabel Prow Nottingham Clarion CC 00:25:05 93
3 Denise Burrows THE Cycle Studio-Core Telecom-RPC 00:25:12 86
4 Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 00:26:09 79
5 Jen Doyle Kenilworth Wheelers CC 00:26:21 71
6 Melissa Haselden Phoenix Velo 00:26:32 64
7 Cath Fenn Coventry RC 00:27:13 57
8 Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT 00:27:21 50
9 Sarah Soden Leicester Forest CC 00:28:05 43
10 Hannah Randall Stafford RC 00:28:54 36
11 Clair Parfrey Phoenix Velo 00:29:11 29
12 Jacqui Smith Team Cherwell 00:31:21 21
13 Kara Tranter Wyre Forest CRC 00:35:08 14
14 Natalie Murphy Coventry Triathletes 00:35:26 7

 

Yellow jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Total
Ellie Cooper  Racehub   100 100 94 100   300
Denise Burrows THE Cycle Studio-Core Telecom-RPC 100 97     93 86 290
Gemma Johnson Beacon RCC 80 90   100   100 290
Vikki Sivertsen Malvern Triathlon Club   94 83 72 86   263
Fay Barrington Team Cherwell   84   89 79   252
Annabel Prow Nottingham Clarion CC   81   78   93 252
Aimee Lane Wyre Forest CRC 90 87     71   248
Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 70 77     50 79 226

 

Green jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Total
Sarah Senderski Team Bottrill - VANGUARD    74   83 57   214
Denise Shepherd Team Bottrill - VANGUARD  50     67 64   181
Cath Fenn Coventry RC 40 55 33 50   57 162
Lucy Crookston Leicester Forest CC 60 61     36   157
Lucy Sturgess Leicester Forest CC   68 67       135
Laura Walker Team Bottrill - VANGUARD    71 50       121
Rebecca Lane Performance Cycles    58   61     119
Sonya Tate Newcomers CC   65     43   108
Jen Doyle Kenilworth Wheelers CC           71 71
Gillian Campbell Derby Mercury RC 30     22     52

 

White jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Total
Melissa Haselden Phoenix Velo   35   44   64 143
Sarah Soden Leicester Forest CC 20 48     21 43 132
Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT       39 29 50 118
Sarah Berrisford Coventry Triathletes   52         52
Clair Parfrey Phoenix Velo 30     22   29 81
Hannah Randall Stafford RC       28 14 36 78
Anna Wordsworth Coventry Triathletes   32   17     49
Moira Goodway Banbury Star CC   45         45
Alice O’Neill Newcomers CC   42         42
Marie Mcloughlin Banbury Star CC   42         42
Ila Pearson  Banbury Star CC   29         29

 

Polka dot jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Total
Jacqui Smith Team Cherwell   26       21 47
Julie Hinds Coventry CC   19   11 7   37
Natalie Murphy Coventry Triathletes   6 17     7 30
Katherine Daniels Banbury Star CC   23         23
Sue Brooks Coventry Triathletes   16   6     22
Kara Tranter Wyre Forest CRC           14 14
Angela Hands Coventry Triathletes 10 3         13
Catherine Darragh Coventry Triathletes   13         13
Amy Russell Banbury Star CC   10         10

 

Most improved senior table

Name Club Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Total
Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 100     75 43 218
Gemma Johnson Beacon RCC 80   43   86 209
Melissa Haselden Phoenix Velo     100   100 200
Sarah Senderski Team Bottrill - VANGUARD      71 100   171
Ellie Cooper  Racehub   67 14 88   169
Denise Burrows THE Cycle Studio-Core Telecom-RPC 40     50 14 104
Annabel Prow Nottingham Clarion CC     29   71 100
Lucy Sturgess Leicester Forest CC   100       100
Aimee Lane Wyre Forest CRC 60     38   98
Natalie Murphy Coventry Triathletes   33     57 90
Sonya Tate Newcomers CC       63   63
Rebecca Lane Performance Cycles      57     57
Lucy Crookston Leicester Forest CC 20     25   45
Hannah Randall Stafford RC       13 29 42

 

Most improved vet table

Name Club Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Total
Julie Hinds Coventry CC     100 100   200
Vikki Sivertsen Malvern Triathlon Club   100 50 33   183
Fay Barrington Team Cherwell     88 83   171
Denise Shepherd Team Bottrill - VANGUARD      75 67   142
Cath Fenn Coventry RC 67 33 25   40 140
Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT       50 80 130
Sarah Soden Leicester Forest CC 33     17 60 110
Angela Hands Coventry Triathletes 100         100
Jacqui Smith Team Cherwell         100 100
Laura Walker Team Bottrill - VANGUARD    67       67
Anna Wordsworth Coventry Triathletes     63     63
Sue Brooks Coventry Triathletes     38     38
Clair Parfrey Phoenix Velo         20 20
Gillian Campbell Derby Mercury RC     13     13

 

Fastest novice table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Total
Hannah Randall Stafford RC       100 100 100 300
Natalie Murphy Coventry Triathletes   50 100     50 200
Marie Mcloughlin Banbury Star RC   100         100

 

Team competition table

Team Top three riders Ind points total Total
Team Bottrill - VANGUARD  Sarah Senderski 214 516
  Denise Shepherd 181
  Laura Walker 121
       
Wyre Forest CRC Aimee Lane 248 488
  Sue O'Shaughnessy 226
  Kara Tranter 14
       
Leicester Forest CC  Lucy Crookston 157 404
  Lucy Sturgess 135
  Sarah Soden 112
       
Coventry Triathletes Sarah Berrisford 52 131
  Anna Wordsworth 49
  Natalie Murphy 30
       
Banbury Star CC Moira Goodway 45 116
  Marie Mcloughlin 42
  Ila Pearson  29