Event 7

Eileen Sheridan 10mTT

Overall results

Pos Name Club Time Points
1 Gemma Johnson Beacon RCC 00:23:17 100
2 Tessa Sandberg Beacon RCC 00:23:28 95
3 Annabel Prow Nottingham Clarion CC 00:23:55 89
4 Debbie Bradley Team Bottrill - VANGUARD  00:24:10 84
5 Jen Doyle Kenilworth Wheelers CC 00:24:55 79
6 Sarah Senderski Team Bottrill - VANGUARD  00:25:08 74
7 Denise Shepherd Team Bottrill - VANGUARD  00:25:23 68
8 Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 00:25:32 63
9 Aimee Lane Wyre Forest CRC 00:25:54 58
10 Melissa Haselden Phoenix Velo 00:26:00 53
11 Sarah Soden Leicester Forest CC 00:27:05 47
12 Gillian Campbell Derby Mercury RC 00:27:19 42
13 Anna Wordsworth Coventry Triathletes 00:27:52 37
14 Clair Parfrey Phoenix Velo 00:28:17 32
15 Hannah Randall Stafford RC 00:28:21 26
16 Ila Pearson  Banbury Star CC 00:29:13 21
17 Julie Hinds Coventry CC 00:30:48 16
18= Kara Tranter Wyre Forest CRC 00:32:48 11
18= Natalie Murphy Coventry Triathletes 00:32:48 11

Yellow jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Total
Ellie Cooper  Racehub   100 100 94 100     300
Gemma Johnson Beacon RCC 80 90   100   100 100 300
Denise Burrows THE Cycle Studio-Core Telecom-RPC 100 97     93 86   290
Annabel Prow Nottingham Clarion CC   81   78   93 89 263
Vikki Sivertsen Malvern Triathlon Club   94 83 72 86     263
Fay Barrington Team Cherwell   84   89 79     252
Aimee Lane Wyre Forest CRC 90 87     71   58 248
Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 70 77     50 79 63 226
Tessa Sandberg Beacon RCC             95 95
Debbie Bradley Team Bottrill - VANGUARD              84 84

 Green jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Total
Sarah Senderski Team Bottrill - VANGUARD    74   83 57   74 231
Denise Shepherd Team Bottrill - VANGUARD  50     67 64   68 199
Cath Fenn Coventry RC 40 55 33 50   57   162
Melissa Haselden Phoenix Velo   35   44   64 53 161
Lucy Crookston Leicester Forest CC 60 61     36     157
Jen Doyle Kenilworth Wheelers CC           71 79 150
Lucy Sturgess Leicester Forest CC   68 67         135
Laura Walker Team Bottrill - VANGUARD    71 50         121
Rebecca Lane Performance Cycles    58   61       119
Sonya Tate Newcomers CC   65     43     108

White jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Total
Sarah Soden Leicester Forest CC 20 48     21 43 47 138
Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT       39 29 50   118
Sarah Berrisford Coventry Triathletes   52   61       113
Hannah Randall Stafford RC       28 14 36 26 90
Gillian Campbell Derby Mercury RC 30     22     42 94
Clair Parfrey Phoenix Velo       33   29 32 94
Gillian Campbell Derby Mercury RC 30     22     42 94
Anna Wordsworth Coventry Triathletes   32   17     37 86
Ila Pearson  Banbury Star CC   29         21 50
Moira Goodway Banbury Star CC   45           45
Alice O’Neill Newcomers CC   42           42
Marie Mcloughlin Banbury Star CC   42           42

Polka dot jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Total
Julie Hinds Coventry CC   19   11 7   16 53
Jacqui Smith Team Cherwell   26       21   47
Natalie Murphy Coventry Triathletes   6 17     7 11 41
Kara Tranter Wyre Forest CRC           14 11 25
Katherine Daniels Banbury Star CC   23           23
Sue Brooks Coventry Triathletes   16   6       22
Angela Hands Coventry Triathletes 10 3           13
Catherine Darragh Coventry Triathletes   13           13
Amy Russell Banbury Star CC   10           10

Most improved senior table

Name Club Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Total
Melissa Haselden Phoenix Velo     100   100 100 300
Gemma Johnson Beacon RCC 80   43   86 60 226
Sarah Senderski Team Bottrill - VANGUARD      71 100   50 221
Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 100     75 43 30 218
Natalie Murphy Coventry Triathletes   33     57 90 180
Annabel Prow Nottingham Clarion CC     29   71 70 170
Ellie Cooper  Racehub   67 14 88     169
Aimee Lane Wyre Forest CRC 60     38   10 108
Denise Burrows THE Cycle Studio-Core Telecom-RPC 40     50 14   104
Lucy Sturgess Leicester Forest CC   100         100
Sarah Berrisford Coventry Triathletes     86       86
Kara Tranter Wyre Forest CRC           80 80
Sonya Tate Newcomers CC       63     63
Hannah Randall Stafford RC       13 29 20 62
Rebecca Lane Performance Cycles      57       57
Lucy Crookston Leicester Forest CC 20     25     45
Ila Pearson  Banbury Star CC           40 40

Most improved vet table

Name Club Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Total
Julie Hinds Coventry CC     100 100   100 300
Denise Shepherd Team Bottrill - VANGUARD      75 67   43 185
Vikki Sivertsen Malvern Triathlon Club   100 50 33     183
Fay Barrington Team Cherwell     88 83     171
Sarah Soden Leicester Forest CC 33     17 60 57 150
Anna Wordsworth Coventry Triathletes     63     86 149
Cath Fenn Coventry RC 67 33 25   40   140
Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT       50 80   130
Angela Hands Coventry Triathletes 100           100
Jacqui Smith Team Cherwell         100   100
Jen Doyle Kenilworth Wheelers CC           71 71
Laura Walker Team Bottrill - VANGUARD    67         67
Clair Parfrey Phoenix Velo         20 29 49
Sue Brooks Coventry Triathletes     38       38
Gillian Campbell Derby Mercury RC     13     14 27

Fastest novice table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Total
Hannah Randall Stafford RC       100 100 100 67 300
Natalie Murphy Coventry Triathletes   50 100     50 33 200
Marie Mcloughlin Banbury Star RC   100           100
Tessa Sandberg Beacon RCC             100 100

Team competition table

Team Top three riders Ind points total Total
Team Bottrill - VANGUARD  Sarah Senderski 231 551
  Denise Shepherd 199
  Laura Walker 121
       
Wyre Forest CRC Aimee Lane 248 499
  Sue O'Shaughnessy 226
  Kara Tranter 25
       
Leicester Forest CC  Lucy Crookston 157 430
  Lucy Sturgess 135
  Sarah Soden 138
       
Coventry Triathletes Sarah Berrisford 113 234
  Anna Wordsworth 86
  Natalie Murphy 35
       
Banbury Star CC Moira Goodway 45 137
  Marie Mcloughlin 42
  Ila Pearson  50