Event 8 & final results

Midlands 10mTT championships

Overall results

Pos Name Club Time Points
1 Ellie Cooper  Racehub 00:23:38 100
2 Gemma Johnson Beacon RCC 00:23:53 84
3 Denise Burrows THE Cycle Studio-Core Telecom-RPC 00:24:29 79
4 Tessa Sandberg Beacon RCC 00:24:36 74
5 Aimee Lane Wyre Forest CRC 00:24:44 68
6 Jen Doyle Kenilworth Wheelers CC 00:25:26 63
7 Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 00:26:18 58
8 Sarah Senderski Team Bottrill - VANGUARD  00:26:29 53
9 Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT 00:26:33 47
10 Melissa Haselden Phoenix Velo 00:26:56 42
11 Sarah Soden Leicester Forest CC 00:27:59 37
12 Gillian Campbell Derby Mercury RC 00:28:50 32
13 Hannah Randall Stafford RC 00:29:18 26
14 Anna Wordsworth Coventry Triathletes 00:29:42 21
15 Tracey Geddes-Smith  Mercia CC 00:30:32 16
16 Kara Tranter Wyre Forest CRC 00:32:53 11
17 Sue Brooks Coventry Triathletes 00:33:15 5

Yellow jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Event 8 Total
Ellie Cooper  Racehub   100 100 94 100     100 400*
Gemma Johnson Beacon RCC 80 90   100   100 100 84 390*
Denise Burrows THE Cycle Studio-Core Telecom-RPC 100 97     93 86   79 290
Annabel Prow Nottingham Clarion CC   81   78   93 89   263
Vikki Sivertsen Malvern Triathlon Club   94 83 72 86       263
Fay Barrington Team Cherwell   84   89 79       252
Aimee Lane Wyre Forest CRC 90 87     71   58 68 248
Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 70 77     50 79 63 58 226
Tessa Sandberg Beacon RCC             95 74 169
Debbie Bradley Team Bottrill - VANGUARD              84   84

*In accordance with the rules, because two riders are tied on 300 points, we count their 4th best results. On this basis, Ellie scores 400 points and Gemma 390.

Green jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Event 8 Total
Sarah Senderski Team Bottrill - VANGUARD    74   83 57   74 53 231
Jen Doyle Kenilworth Wheelers CC           71 79 63 213
Denise Shepherd Team Bottrill - VANGUARD  50     67 64   68   199
Cath Fenn Coventry RC 40 55 33 50   57     162
Melissa Haselden Phoenix Velo   35   44   64 53 42 161
Lucy Crookston Leicester Forest CC 60 61     36       157
Lucy Sturgess Leicester Forest CC   68 67           135
Laura Walker Team Bottrill - VANGUARD    71 50           121
Rebecca Lane Performance Cycles    58   61         119
Sonya Tate Newcomers CC   65     43       108

White jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Event 8 Total
Sarah Soden Leicester Forest CC 20 48     21 43 47 37 138
Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT       41 29 50   47 138
Gillian Campbell Derby Mercury RC 30     24     42 32 104
Clair Parfrey Phoenix Velo       35   29 32   96
Hannah Randall Stafford RC       29 14 36 26 26 91
Anna Wordsworth Coventry Triathletes   32   18     37 21 90
Sarah Berrisford Coventry Triathletes   52             52
Ila Pearson  Banbury Star CC   29         21   50
Moira Goodway Banbury Star CC   45             45
Alice O’Neill Newcomers CC   42             42
Marie Mcloughlin Banbury Star CC   42             42

Polka dot jersey table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Event 8 Total
Julie Hinds Coventry CC   19   11 7   16   53
Jacqui Smith Team Cherwell   26       21     47
Natalie Murphy Coventry Triathletes   6 17     7 11   41
Kara Tranter Wyre Forest CRC           14 11 11 36
Sue Brooks Coventry Triathletes   16   6       5 27
Katherine Daniels Banbury Star CC   23             23
Tracey Geddes-Smith  Mercia CC               16 16
Angela Hands Coventry Triathletes 10 3             13
Catherine Darragh Coventry Triathletes   13             13
Amy Russell Banbury Star CC   10             10

Most improved senior table

Name Club Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Event 8 Total
Melissa Haselden Phoenix Velo     100   100 100 100 300
Gemma Johnson Beacon RCC 80   43   86 60 80 246
Ellie Cooper  Racehub   67 14 88     70 225
Sarah Senderski Team Bottrill - VANGUARD      71 100   50 30 221
Sue O'Shaughnessy Wyre Forest CRC 100     75 43 30 40 218
Natalie Murphy Coventry Triathletes   33     57 90   180
Annabel Prow Nottingham Clarion CC     29   71 70   170
Kara Tranter Wyre Forest CRC           80 90 170
Aimee Lane Wyre Forest CRC 60     38   10 60 158
Denise Burrows THE Cycle Studio-Core Telecom-RPC 40     50 14   50 140
Lucy Sturgess Leicester Forest CC   100           100
Sarah Berrisford Coventry Triathletes     86         86
Sonya Tate Newcomers CC       63       63
Hannah Randall Stafford RC       13 29 20 10 62
Rebecca Lane Performance Cycles      57         57
Lucy Crookston Leicester Forest CC 20     25       45
Ila Pearson  Banbury Star CC           40   40
Tessa Sandberg Beacon RCC             20 20

Most improved vet table

Name Club Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Event 8 Total
Julie Hinds Coventry CC     100 100   100   300
Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT       50 80   100 230
Anna Wordsworth Coventry Triathletes     63     86 40 189
Denise Shepherd Team Bottrill - VANGUARD      75 67   43   185
Vikki Sivertsen Malvern Triathlon Club   100 50 33       183
Fay Barrington Team Cherwell     88 83       171
Jen Doyle Kenilworth Wheelers CC           71 80 151
Sarah Soden Leicester Forest CC 33     17 60 57   150
Cath Fenn Coventry RC 67 33 25   40     140
Angela Hands Coventry Triathletes 100             100
Jacqui Smith Team Cherwell         100     100
Sue Brooks Coventry Triathletes     38       60 98
Laura Walker Team Bottrill - VANGUARD    67           67
Clair Parfrey Phoenix Velo         20 29   49
Gillian Campbell Derby Mercury RC     13     14 20 47

Fastest novice table

Name Club Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Event 8 Total
Hannah Randall Stafford RC       100 100 100 67 50 300
Natalie Murphy Coventry Triathletes   50 100     50 33   233*
Tessa Sandberg Beacon RCC             100 100 200
Marie Mcloughlin Banbury Star RC   100             100

*In accordance with the rules, because two riders are tied on 200 points, we count their 4th best results, so Natalie scores 233 points.

Team competition

 

Team Top three riders Ind points total Total
Team Bottrill - VANGUARD  Sarah Senderski 231 551
  Denise Shepherd 199
  Laura Walker 121
       
Wyre Forest CRC Aimee Lane 248 510
  Sue O'Shaughnessy 226
  Kara Tranter 36
       
Leicester Forest CC  Lucy Crookston 157 430
  Lucy Sturgess 135
  Sarah Soden 138
       
Coventry Triathletes Sarah Berrisford 52 177
  Anna Wordsworth 90
  Natalie Murphy 35
       
Banbury Star CC Moira Goodway 45 137
  Marie Mcloughlin 42
  Ila Pearson  50